Şofben sigorta attırıyor

Şofben & Termosifon arızaları ve teknik destek bölümü
Kullanıcı avatarı
alper.genç

Şofben sigorta attırıyor

Mesaj gönderen alper.genç » Prş Haz 27, 2019 6:36 pm

Başlıkta şofben sigorta attırıyor yazma sebebim bir çok kişinin bu durumu araştırmasıdır. Eğer ani ısıtıcı ( şofben ) sigorta attırıyor ise öncelikle mutlaka ama mutlaka bir elektrikçi çağırmalısınız. Eğer şofben sigorta attırıyorsa yada kaçak akım koruma rölesini attırıyorsa gövdeye kaçak veriyor demektir. Bu olayın olması şofben rezistansının deforme olmasından kaynaklanır. Eee ben şofbeni yeni almıştım sözüyle çok sık karşılaşıyoruz. Şofbeni yeni almanız bu durumu değiştirmez. Yeni bile olsa ürün kalitesi veya kullanım hatasından dolayı rezistans kısa sürede bile arıza yapabilir.

Belgeli bir elektrikçi tarafından arıza tespit edilir, duruma göre ya şofben değişir yada rezistans değişimi yapılır. İkinci seçeneği pek tavsiye etmiyorum çünkü bazen uygun rezistansı bulmak kolay olmuyor yada bulsanız bile rezistans+ işçilik yeni şofben parasını buluyor. Ayrıca şofben sigorta attırma sebeplerinden biride, şofbene en yakın tekli sigorta atıyor ise sigortanın amperi yetersiz olabilir yada şofben bağlantı kabloları ısınmadan dolayı eriyip birbirlerine temas etmiş olabilir. Bu durumda rezistans sağlam olabilir ama şofben besleme kablosu değişim gerektirir. Sizde bu ve buna benzer şofben arızaları yaşıyorsanız başlığa cevap verebilirsiniz.